22 Ekim 2014 Çarşamba

31 gün 31 tasarım - 21. gün: Bir renk / 31 day challenge – Day 21: Inspired by a color: Brick game nail art

(For English please scroll down and click “Read in English” button at the end of this post.”)

Brick game (Tetris) nail art

Herkese merhabalar,

Bugünün konusu bir renkten esinlenerek bir tasarım oluşturmaktı. Başta fikir bulmak zor oldu. Çok sık kullanmadığım bir rengi seçmeye karar verdiğimde işim biraz daha kolaylaştı. Griyi seçtim ve aklıma ilk gelen nesne çocukken çok oynadığım brick game oldu. (Tetris ya da Game Boy da derdik adına ^^) Ve ondan esinlenerek bu günkü çalışmamı oluşturdum sizler için:

Brick game tetris nail art


Bu tırnak süslemesi için tüm tırnaklarıma ana renk olarak gri oje sürdüm. Başparmağıma oyuncağın üstündeki tuşlar için sarı noktalar yaptım. Ve diğer tırnaklarıma tetris şekillerini de “nail stud” denen tırnak süsleri ile yaptım. Nail stud’ları nasıl kullandığımı göstermek için de küçük bir video hazırladım. Hadi izleyelim:


Her bir tırnağın son halini ayrı ayrı olarak fotoğrafladım:

Brick game tetris nail art

Tüm elimin iki görüntüsü de bu şekilde:

Brick game tetris nail art

Brick game tetris nail art

Stud’larıma Born Pretty Store’dan yaptığım ve şu yazımda bahsettiğim alışverişimde sahip olmuştum. Ama maalesef ürün kodlarını bilemiyorum çünkü şanslı kutumdan çıktılar ^^ Bence bu şanslı kutulara ürün kodlarını da yazmalılar.

Bugünlük benden bu kadar. Umarım tasarımımı ve video anlatımını beğenmişsinizdir. Eğer siz de yaparsanız, lütfen beni de twitter (@nailart_alice) ve instagram’dan (#nailartinwonderland) etiketleyin.

Siz de küçükken brick game oynar mıydınız? =)

Sevgiler,
Alice


(Sıradaki esin: Bir şarkı)Brick game (Tetris) nail art

Hello everyone,

Today’s challenge was to design a nail art inspired by a color. It was hard for me to come up with ideas at first. When I decided to use a color that I do not use often, it became easier. I chose gray, I thought of gray objects and what first came to my mind was my brick game that I played with a lot when I was a child. With this in mind, I prepared today’s nail art for you:

Brick game tetris nail art

For this nail art, I used gray polish as the base color. On my thumb nail, I made some yellow dots for the buttons on the toy. And I applied studs to create the tetris shapes on my other nails. Just to show you how I apply nail studs I prepared a short video. Let’s watch it:


This is how each nail looks when they are finished.

Brick game tetris nail art

Here are two shots of my nails:

Brick game tetris nail art

Brick game tetris nail art

My studs are from Born Pretty Store but I do not really know their product code because they came out of my lucky bag. (I mentioned that in a previous post here.) I think they should write the product names in case we want to buy them again.

That’s all from me today. I hope you like the design and the video tutorial. If you recreate my designs, please tag me on twitter (@nailart_alice) and Instagram (@nailartinwonderland).

Did you play brick game when you were a child? =)

Love,
Alice

(Next inspiration: A song)

2 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...