24 Mart 2016 Perşembe

Bahar Okuma Şenliği 2016 Okuma Listem


Herkese merhabalar,

Pinuccia’nın kitap okuma etkinliklerinden belki haberiniz vardır. Benim aslında yakın diyebileğim bir süre önce haberim oldu ilk kez. Ve 2016 Bahar döneminde ben de katılmak istedim. “Nasıl bir etkinlikmiş bu?” diyenlerdenseniz şöyle açıklayabilirim: Belirli kategoriler var ve 21 Mart - 20 Haziran tarihleri arasında bu kategorilerden dilediklerinizi seçip onlara uygun kitapları okuyorsunuz. Ve etkinliğin sonunda da okuduğunuz kitaplar için belli kategoriler üzerinden puanlar alıyorsunuz.

Aslında okumaya teşvik etmesi açısından bence çok güzel bir etkinlik bu. Ama dönem içinde sürekli olarak öğrenci ödevi okumam gerektiği için keyif okumasına istediğimin çok altında vakit ayırabiliyorum :( Bir de henüz çok az bir kısmını okuduğum Kitap Hırsızı da 20 Mart’tan önce okumaya başladığım için etkinlik dahilinde kabul edilmiyor :/ O sebeple büyük ihtimalle aşağıdaki listeme aldığım kitapların çoğunu okuyamayacağım ama yine de burada dursunlar istedim. Belki dersler bittikten sonraki sürede çok okuma fırsatım olur. İçlerinden sizin okuduklarınız ve öncelik vermemi tavsiye edebileceğiniz kitaplar varsa lütfen benimle paylaşın ^^ Boş kategorilere de önerilerinizi beklerim ^^


1. Kategori (10 puan): Olayların bahar mevsiminde geçtiği veya baharı, çiçekleri, börtü böceği çağrıştıran bir kitap.
?

2. Kategori (10 puan): Bir çizgi roman veya manga veya foto roman.
Eğer edinebilirsem Manga Shakespeare kitaplarından biri.

3. Kategori (10 puan): Yaşanmış bir savaşı anlatan bir tarih kitabı veya olayların yaşanmış bir savaş döneminde geçtiği kurgusal bir roman.
? Kitap Hırsızı buraya ne güzel uyarmış birkaç gün sonra okumaya başlasaymışım :D

4. Kategori (10 puan): Anti-kahraman bir karaktere sahip bir kitap. (Öneriye ihtiyacınız varsa goodreads sayfalarına buradan veya buradan ulaşabilirsiniz)
Çavdar Tarlasında Çocuklar - J. D. Salinger

5. Kategori (10 puan): Evde okunmayı bekleyen veya elinizde olmasa da okumak isteyeceğin 10 kitaptan kurayla belirleyeceğin bir kitap.
Abim Deniz - Can Dündar

6. Kategori (10 puan): Yasaklanmış bir kitap.
1984 - George Orwell (Bu kitabı Şule ile birlikte okuyup 30 Nisan’da aynı anda bloglarımızda yorumunu paylaşıyor olacağız. Bize katılmak isterseniz yorumlarda haberleşelim ^^)

7. Kategori (10 puan): "Kadın" temalı bir kitap.
Virginia Woolf – Kendine Ait Bir Oda

8. Kategori (10 puan): İşlenen suçun cinayet olmadığı polisiye/gerilim türünde bir kitap.
?

9. Kategori (10 puan): Gilmore Girls listesinden bir kitap. (Listeye buradan erişebilirsiniz)
Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley
Fahrenheit 451 - by Ray Bradbury

10. Kategori (10 puan): Normalde okumayacağınız veya uzak duracağınız türde bir kitap.
?


11. Kategori (10 puan): Mektup veya anı veya biyografi veya otobiyografi türünde bir kitap.
Canım Aliyem, Ruhum Filiz – Sabahattin Ali

12. Kategori (10 puan): Kitap Ağacı'nın aylık kitaplarından veya herhangi bir Kitap Ağacı Kulübü tarafından Bahar Okuma Şenliği sırasında okunacak bir kitap.
?

13. Kategori (10 puan): Basılı tek bir kitabı olan bir yazardan bir kitap.
?

14. Kategori (10 puan): Hayvanların ana karakterlerden biri olduğu bir kitap.
?

15. Kategori (10 puan): Genç yetişkin türünde bir kitap.
Açlık Oyunları - Suzanne Collins
Aynı Yıldızın Altında - John Green

16. Kategori (10 puan): Olayların Güney Yarımkürede geçtiği bir kitap.
?

17. Kategori (10 puan): Kendi ülkesinde yaşamayan / yaşamamış bir yazardan bir kitap.
?

18. Kategori (Her kitap 10 puan, 3 kitabı da okuyana ekstradan 20 puan, toplam 50 puan): Olayların geçtiği yerin kitabın isminde yer aldığı üç kitap.
Marslı - Andy Weir

19. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 30 puan, toplam 60 puan): Kapağındaki baskın rengin kırmızı ve mavi ve yeşil olduğu birer kitap. (Her renkten bir kitap okumanız gerekiyor).
Aşk Tüm Zamanların İçinden Geçer Serisi (Yakut Kırmızı, Safir Mavi, Zümrüt Yeşil) - Kirsten Gier

20. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 20 puan, toplamda 60 puan): Şimdiye kadar hiç kitabını okumadığınız dört yazardan birer kitap. Yazarların ikisi Türk, ikisi yabancı, ikisi kadın, ikisi erkek olmalı.
Türk Kadın: Karatay diyeti - Canan Karatay
Türk Erkek: Aylak Adam – Yusuf Atılgan
Yabancı Kadın: Açlık Oyunları - Suzanne Collins
Yabancı Erkek: Marslı - Andy Weir

21. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): Ölmeden Önce Okunacak 1001 Kitap Listesinden dört kitap. (Listeye buradan erişebilirsiniz)
Hobbit - J.R. R. Tolkien
1984 - George Orwell
Sineklerin Tanrısı - William Golding
Yüzyıllık Yalnızlık - Gabriel García Márquez


22. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): Kendinizin belirleyeceği bir temaya uyan dört kitap.

7 yorum:

 1. 19. Kategoriye nası da cuk oturmuş onlar öyle :) ben de bulamadım o boş bıraktığın kategorileri ya zor valla liste işi. Eğlenceli ama yine de :) ben de mi sizle 1984 okusam kiii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bi Poşet Kitap Haha, evet :)) İlk onları yazdım zaten listeye :)) Ben bu yazdıklarımın hepsini okusam süper de bakalım nasıl geçecek :) 1984 için gel bize katıl bize diyorum ^^ Süper olur ^^

   Sil
  2. holleyy ben de varım o zamann :)

   Sil
 2. Hayvanların ana karakterlerden biri olduğu bir kitap için Jack Londondan Beyaz Dişi okuyabilirsin. Ben de Şulenin listesinden kopya çektim bu kategoriyi ^___^
  Şenlikte iyi eğlenceler :>>>

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. esseve rin Evet ben de görmüştüm ama okuduğumu düşündüğüm için yazmamıştım. Şimdi konusuna baktım da meğer okumamışım :) Olur da bu listedekileri bitirebilirsem onu da eklerim ^^ Çok teşekkür ederim :*

   Sil
 3. Kitap Hırsızı bende var, belki 3. kategoride onu okurum.

  Açlık Oyunları, Hobbit, Kendine Ait Bir Oda, Sineklerin Tanrısı ve Aylak Adam benim de okuma listemde. Bayağı ortak kitabımız varmış. Ortak kitap okuma işini her ay yapabiliriz :-)

  Çavdar Tarlasında Çocuklar'ı ben çok sevmemiştim ama umarım sen seversin.

  Kitapları okudukça yorumlarını istiyorum ama :-) İkimize de keyifli okumalar.

  YanıtlaSil
 4. listede bikaç popüler roman dışında diğerleri taş gibi sağlam romanlar heeee :)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...