21 Şubat 2016 Pazar

Değişim bir fikirle başlar | Change begins with an idea

           
(For English please scroll down and click “Read in English” button at the end of this post.”)

Değişim bir fikirle başlar

Herkese merhabalar,

Bu yazıda aldığım bir değişim kararını sizlerle paylaşmak istiyorum:


12 gündür blogdan uzak kaldım. Bu süre içinde hem çok yoğundum hem de blogla ilgili kafamı karıştıran, beni düşündüren şeyler vardı. “Anketim var” yazımda bahsettiğim gibi artık sadece nail art değil, kitap-film yorumları, diy projeleri, vb farklı yazılar da yazmak istiyorum. Bunun için ayrı bir blog mu açsam yoksa bu blogda devam mı etsem diye hem sizlere, hem güvendiğim eşime dostuma fikir danıştım. Anketime 28 kişi yanıt verdi. (Daha çok kişinin yanıtlamasını beklerdim aslında ama yanıtlayan herkese tek tek kocaman teşekkür ederim. Fikirleriniz benim için çok değerli.) Anket sonuçları bu şekilde:


Sonuç olarak anketime katılanların %82’si blogumu Türkçe okuyor ve %78’i de farklı içerikleri aynı blogda görmek istiyor.

Bu sebeple ben de yeni bir blog açmak yerine bu blogda devam etme kararı aldım. Umarım bundan siz de memnun kalırsınız. Yeni gelecek yazılarla ilgili fikirlerinizi almak ve blogumun hangi dilde okunduğunu takip edebilmek için kalıcı bir anket koymaya çalışacağım yan tarafa. Ama anket gelene kadar yazmamı istediğiniz yazıları aşağıda yorumlarınızda benimle paylaşın lütfen.

Bu değişim sürecinde beni endişelendiren tek şey bloğumun ismi oldu. Artık sadece nail art yazıları paylaşmayacağım için blogumun ismi uyumsuz kalacak. Çok düşündüm ama henüz içime sinen güzel bir isim bulamadım. Eğer bulabilirsem blogumun ismini de tamamen değiştirmem söz konusu olabilir. Bu konuda da fikirlerinize ihtiyacım var ^^ Eğer güzel bir blog ismi öneriniz olursa, lütfen yorum kısmından benimle paylaşmayı unutmayın.

Daha çok paylaşmak dileklerimle…
Alice

Change begins with an idea

Hello everyone,

Today I want to share a decision of change I’ve made:

 

I’ve been away from blogging. In this time, I was both busy with life and I had some concerns about my blog. As I mentioned in my “I have a poll” post, I would like to share more than nail art with you, such as book-movie reviews, diy projects, etc. I was considering starting a new blog or just keeping the same one and write different types of posts here. I asked about this both to you and my friends. 28 people answered my poll. (I expected to have more, but I greatly thank anyone and everyone who shared their preferences with me.) Here are the results:

 

As you can see, among the people who participated in the poll 82% reads my blog in Turkish and 78% wants to see posts other than nail art.

That’s why, instead of opening a new blog, I’ve decided to keep writing in the same blog, here in Nail Art in Wonderland. I hope you’ll be happy with this decision. In order to get your opinions about upcoming posts, and keep up with the language my blog is being read, I’ll prepare a permanent poll on the sidebar. But until then, please share your post requests in the comments section below.

In terms of language of the posts, I might write more in Turkish, but I’ll try to keep the English as much as I can. However, in some posts, if I write long, I might just write the summary in English.

In this changing process, the only thing that worries me is the name of my blog. As I’ll share posts other than nail art, the name will not suit. I’ve thought a lot, but I still couldn’t find any name good enough to switch to. If I can, changing my blog name is also a future possibility. I will also need your opinions on this ^^ If you come up with any blog name suggestions, please share them with me.

To share more…

Alice

3 yorum:

 1. bloğunuzun ismi mesela harikalar dünyası olabilir belki :)

  YanıtlaSil
 2. The name of the blog can be a problem, when I choose mine I thought of something more big than just nail art sphere and I choose the word beauty that is more suitable.
  I would love to see DIY, I'm a teacher at primary school, so I always check for something new to do at school!

  YanıtlaSil
 3. Blogunda farklı konularda yazılar okuyacağım için sevindim çünkü ben maalesef pek ojeyle ilgilenen bir insan değilim. Bloguna isim önerisinde bulunmak isterdim ama ben kendi bloguna isim bulamamış ve kendi adına bir blog açmış insanım. Yani sana yardımcı olamayacağım :-))

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...